Тема на урока: | |
Царство Растения-обобщителен урок Биология и ЗО 7 клас | |
Цели на урока: | |
Образователни: •Проследявавеволюционенаспектразвитиетонаотделнитесистематичнигрупинацарстворастения. •Сравняваталусниикормуснирастенияпоустройство. •Сравняваталусниикормуснирастенияпоначиннаразмножаване. 2. Развиващи: •Разчитасхеми,таблици, графикиидиаграми. •Извеждаобобщениязаустройствотонаталуснитеикормуснитерастения. 3. Възпитателни: •Опазваненабиоразнообразиетонародниякрай. •Ролятанарастениятавживота. Подбира и използва основни понятия при описание и сравнение на талусни и кормусни растения. Прилага умения за сравняване. Открива причини и следствия за появата и промени на органите на растенията. Очаквани резултати: • Проследява еволюцията на растенията. • Разбира връзката между среда на живот и устройство на растенията. • Посочва основните прилики и разлики между талусни и кормусни растения. Методи: • Работа с учебника,работа и попълване на таблици за сравнение,правене на обобщение. Умения: • Разбиране и правилна употреба на понятията, работа с таблици , др. Нови понятия: | |
Дейности | материали |
Контекст и дейности • Подбира и използва основни понятия при описание и сравнение на талусни и кормусни растения. • Прилага умения за сравняване. • Открива причини и последствия за поява и промени на органите на растенията. Очаквани резултати: • Проследява еволюцията на растенията. • Разбира връзката между среда на живот и устройство на растенията. • Посочва основните прилики и разлики между талусни и кормусни растения. Методи: • Работа с учебника,работа и попълване на таблици за сравнение,правене на обобщение. Умения: • Разбиране и правилна употреба на понятията, работа с таблици , др. Нови понятия: няма Дидактически средства: • Текста и изображенията в учебника • Табла на талусни и кормусни растения Междупредметни и вътрешнопредметни връзки: човекът и природата пети и шести клас | Бели листи, цветни листи маркери |
Ход на урока Учениците си припомнят определението за многоклетъчен еукариотен организъм и растителен организъм План на урока 1. Талусни растения: а) определение и устройство. б) систематика. -отдел зелени водорасли -отдел кафяви водорасли -отдел червени водорасли 2. Кормусни растения а) определение и устройство б) систематика -отдел мъхове -отдел папратови -отдел семенни | |
На учениците са раздадени листи с таблица, която те попълват самостоятелно, а след това и на дъската. | |
Учителят проверява доколко всички ученици са усвоили признаците, по които се трупират растенията и кои са основните групи растения чрез обобщаващи въпроси и кратка игра | |
https://learningapps.org/view1260543 https://learningapps.org/view1247972 | |
Обобщение:За размножаването на кои отдели растения не е необходима водна среда? Класът се разделя на две групи, които получават по една задача за домашна работа. Задачи за домашна работа: -На блоков лист нарисувайте лист от едносемеделно и двусемеделно растение. -На блоков лист нарисувайте коренова система на едносемеделно и двусемеделно растение. | |
Препоръки към учителя | |
Учителят подкрепя, насърчава, насочва учениците. Съобразява се с темпото на работа на отделните ученици. Поощрява учениците да вземат самостоятелно решение. Уважава мнението и решението на всеки ученик. Изготвил: Иванка Цветанова – ст. учител БЗО |