Урок по литература за шести клас – 1 час Тема: „Малкият принц” – герои и теми в произведението. 6 клас | |
Цели на урока: | |
Цели на урока: Образователни: запознаване с жанра – роман. – да се запознаят с живота и творчеството на Антоан дьо Сент – Екзюпери – задълбочаване на представата им за литературната приказка. Развиващи и емоционални: – Да проследят иносказателния смисъл на творбата с цел формиране на нравствено съзнание. – Усъвършенстване на уменията за различаване и тълкуване на действията и развитието на героите в сюжета, за обясняване на мотивацията на герой и функциите на повествователя за изобразяването на човека и света в „Малкият принц“. – Усъвършенстване на уменията за различаване и тълкуване на преживявания, настроения, състояния на героите. – Усъвършенстване на уменията за определяне на начините, по които художественият текст въздейства естетически, и обосноваване чрез примери от художествения изказ. – Изграждане на умения за изразяване на впечатления, чувства, настроения, мисли, позиции по отделни проблеми, произтичащи от художествения текст. – Създаване на умения за свързване на примери за проблеми и конфликти от „Малкият принц“ с лични идеи за обосноваване на собствена гледна точка. – Развиване на емоционалността, образното мислене и творческото въображение. – Да се развиват уменията за работа в екип. – Да се развиват качествата – инициативност, креативност, отговорност. Възпитателни: Да придобият познания за утвърждаване ценностите в света на човека – отговорност, любов, себеотрицание, приятелство, самота, доброта, саможертва. Вътрешнопредметни връзки: в урока се използват знания за вълшебните приказки. Междупредметни връзки:в урока се използват знания от история и цивилизация, география и икономика, човекът и природата. Опорни понятия: роман, вълшебна приказка, време и пространство. Използвани методи: групова работа, анализ, синтез, дискусия, ролеви игри, самостоятелна работа. | |
Дейности | материали |
1.Поставяне на темата. Записване на темата на дъската за часа. | Маркер. Работни листи, химикалки |
Ход на урока: 1 час 1. Кои са героите в творбата „Малкият принц“. В епизода от XXI глава на романа участват само двама герои – малкият принц и лисицата.Те са показани в среща, при която всеки от двамата е едновременно и ученик, и учител на другия.Малкият принц се представя със своята чистота и невинност. Характерен момент в поведението му е непрекъснатото задаване на въпроси, което е присъщо на малките деца. Част от тези въпроси са ценни сами по себе си – не защото водят до определен отговор, а защото отразяват душевността на героя. Лисицата, от друга страна, е по-предприемчивият и енергичен участник в срещата. Тя веднага се залавя да поучава малкия принц и му обяснява защо неговата роза е единствена.Тя му разяснява и ролята на ритуалите в любовта и приятелството. От срещата си с лисицата малкият принц научава за смисъла на тези отношения, за дълбоката истина, скрита в тях.Макар и „опитомена“ от малкия принц по свое собствено желание, лисицата истински страда, когато трябва да се разделят, но въпреки това тя поощрява приятеля си да се върне при своята любима роза. | |
2.Кои са темите и мотивите в творбата „Малкият принц“. В епизода с лисицата основна е темата за отговорността.В разговора между малкия принц и лисицата се изяснява, че в отношенията между отделните личности винаги става дума и за отговорност към другия.Особено голяма е отговорността при приятелството и любовта.Да създадеш близост, означава да поемеш отговорност, защото „опитомяването“ на другия го прави уязвим и зависим и е въпрос на дълг да му бъдеш верен. Епизодът предлага и изключително дълбоко разбиране за любовта.Тя е не само красиво и благородно чувство, но и прави самия живот по-красив и смислен.Важен акцент във философията на любовта е идеята, че дори и с цената на страданието любовта има смисъл – така след отпътуването на малкия принц лисицата ще вижда по различен начин цвета на житото, защото той ще и напомня за неговата коса. Друга важна тема в епизода, тясно свързана с тези за любовта и отговорността, е за себеотрицанието.Любовта към другия означава да приемеш и болката, която другият може да ти причини.Любовта на лисицата е себеотрицателна – когато малкият принц трябва да замине, тя страда, но не се опитва да го спре, защото за нея по-важно е той да бъде щастлив. В този епизод са изразени някои от основните идеи на цялото произведение.Измежду тях от особено значение е „тайната на лисицата“: Единствено със сърцето се вижда добре.Най-важното е невидимо за очите“.Тези думи, които Екзюпери е приписал на лисицата, се радват на изключителна популярност и се цитират често по най-различни поводи. Обобщение: Какво означава „да опитомиш“? – учениците обобщават, че „да опитомиш“ означава „да се свържеш с другите“; свързването с другите изисква търпение и внимание и ежедневни „обреди“ на човешката близост. Свързването с другите е път към познанието и разбирането на човека и света; свързването с другите прави човека „отговорен завинаги“. | |
Поставяне на домашна работа: Да напишат в тетрадките си посланията на автора за приятелството и за истинските ценности в живота на човека | |
Препоръки към учителя | |
Учителят подкрепя, насърчава, насочва учениците. Съобразява се с темпото на работа на отделните ученици. Поощрява учениците да вземат самостоятелно решение. Уважава мнението и решението на всеки ученик. Изготвил: /Иван Цанков/ – ст. учител по БЕЛ ОУ „Христо Ботев“ с. Румянцево |